Lajme

Durrsakët hapin dyert për turqit, qytetarët solidarizohen me të prekurit nga tërmeti

“Njeriu për njeriun bën gjithçka që mundet, sidomos për njerëzit që na kanë ndihmuar e u jemi borxhli.”

Ky mesazh vjen nga Durrësi, i cili sot më shumë se kurrë solidarizohet me popullin turk pas tërmetit tragjik të 6 shkurtit.

“Ato që kemi përjetuar dhe ne para 3 vjetësh, nuk ka gjë më tragjike,” – u shpreh një qytetare.

“Shih pamjet e qaj, se e kemi përjetuar shumë keq. Jemi gati t’i ndihmojmë me mundësitë që kemi,” – tha ajo.

Durrsakët hapin dyert për turqit, qytetarët solidarizohen me të prekurit nga tërmeti
Durrsakët hapin dyert për turqit, qytetarët solidarizohen me të prekurit nga tërmeti

Ndonëse shumica jetojnë ende në shtëpi me qira, për shkak të vonesave në rindërtim, durrsakët shprehen të gatshëm të hapin dyert e shtëpisë për ata që lëkundjet e tokës i lanë në qiell të hapur.

“Siç na i kanë hapur dyert, kur na ndodhi tërmeti ne edhe ne jemi të gatshëm t’ua hapim njerëzve të tjerë që u ka ndodhur kjo fatkeqësi, sepse e kemi ndjerë vetë e shyqyr që jemi gjallë,” – u shpreh një qytetar.

“Jemi me qira. Patjetër që ua hapim derën,” – tha një tjetër.

“Ne tre veta jemi, 3 dhoma një kuzhinë, le të vijnë. Gati jemi t’i lirojmë dhomat, se janë gjynah. Mes borës dhe ftohtit kanë mbetur, gjynah,” – u shpreh një zonjë.

Ata apelojnë për më shumë organizime solidarizimi nga shoqëria civile.

“Po të ketë organizime të besueshme nga shoqëria civile, pse jo?” – tha një qytetar

“Të organizohen që ta ndihmojnë sa më shumë popullin turk,” – u shpreh një tjetër.

Prandaj të dielën, një grup vullnetarësh nga Durrësi do të mbledhin ndihma, për t’ia dërguar ambasadës turke në Tiranë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *