Lajme

Tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë, mbi 23 mijë viktima! Moti i ftohtë ul shpresat për të mbijetuar nën rrënoja

Numri i viktimave nga tërmeti katastrofik që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën, tani i ka kaluar 23 mijë persona. Me këtë shifër të lartë të numrit të të vdekurve, tërmeti me magnitudë 7.9 ballë është në listën e 10 tërmeteve më vdekjeprurës gjatë 20 viteve të fundit. Numri i të vdekurve në Turqi pas tërmeteve të së hënës është rritur në 19,875, ndërsa në Siri është 3,377,

Ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të rrënojave për të mbijetuar, por shpresat po zbehen më shumë se katër ditë që nga tërmeti i parë.

Kushtet e ngrirjes kërcënojnë jetën e mijëra të mbijetuarve që tani janë pa strehim, ujë dhe ushqim.

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi, ekspertët zbulojnë shkaktarin kryesor të tragjedisë
Tërmeti vdekjeprurës në Turqi, ekspertët zbulojnë shkaktarin kryesor të tragjedisë

Presidenti i Turqisë e quajti tërmetin “katastrofën e shekullit”.

Një përpjekje e madhe ndërkombëtare ndihmash po rritet. Të enjten, Banka Botërore premtoi 1.78 miliardë dollarë ndihmë për Turqinë, duke përfshirë financimin e menjëhershëm për rindërtimin e infrastrukturës bazë dhe mbështetjen e të prekurve nga tërmetet.

Por përpjekjet e personelit të shpëtimit në terren po pengohen nga një numër pengesash logjistike, duke përfshirë mungesat e automjeteve dhe rrugët e shkatërruara.

Të enjten, ndihma e parë humanitare e OKB-së kaloi kufirin në Sirinë veri-perëndimore përmes vendkalimit Bab al-Haëa të Idlib. Kalimi është e vetmja mënyrë që ndihma e OKB-së mund të arrijë në rajon pa udhëtuar nëpër zonat e kontrolluara nga forcat qeveritare siriane.

Lajmi në përditësim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *