Lajme

Prekëse! Qeni pret pronaren të dalë nga rrënojat, që prej pesë ditësh

Një qen në Hatay të Turqisë ka pesë ditë që pret që pronarja e saj të dalë e gjallë nga rrënojat.

Një burrë aty pranë, Mustafa Sonmez, tha se e njeh gruan që ka mbetur nën rrënoja. Ai tregoi se qeni doli i gjallë nga rrënojat një ditë pas tërmetit dhe që nga atëherë e ka pritur pronaren e saj, sipas videos të shpërndarë nga Reuters.

Foto qeni në hatay duke pritur pronarinë nën rrenoja
Foto qeni në hatay duke pritur pronarinë nën rrenoja

“Ne e dërguan qenin në një vend tjetër, por ajo u kthye. Ajo vazhdon ta pres pronaren, ajo është ende nën rrënoja”, tha Sonmez.

Kujtojmë se epiqendra e tërmetit në Turqi ishte rreth 26 kilometra nga qyteti Nurdagi dhe rreth 33 kilometra larg qytetit Gaziantep, sipas shërbimit Gjeologjik amerikan.

Pas tërmetit të mëngjesit të 6 shkurtit me magnitudë 7.8 ballë, pati pasgoditje të tjera të fuqishme, ku më e madhja ishte ajo me magnitudë 7.5 ballë të shkallës rihter.

Numri i viktimave ka tejkaluar shifrën e 25 mijë, ndërkohë që ekipet e emergjencave po punojnë për nxjerrjen e personave që ndodhen ende nën rrënoja. Mendohet që numri i tyre të shkojë në disa qindra.

Lajme

Prekëse! Qeni pret pronaren të dalë nga rrënojat, që prej pesë ditësh

Një qen në Hatay të Turqisë ka pesë ditë që pret që pronarja e saj të dalë e gjallë nga rrënojat.

Një burrë aty pranë, Mustafa Sonmez, tha se e njeh gruan që ka mbetur nën rrënoja. Ai tregoi se qeni doli i gjallë nga rrënojat një ditë pas tërmetit dhe që nga atëherë e ka pritur pronaren e saj, sipas videos të shpërndarë nga Reuters.

Foto qeni në hatay duke pritur pronarinë nën rrenoja
Foto qeni në hatay duke pritur pronarinë nën rrenoja

“Ne e dërguan qenin në një vend tjetër, por ajo u kthye. Ajo vazhdon ta pres pronaren, ajo është ende nën rrënoja”, tha Sonmez.

Kujtojmë se epiqendra e tërmetit në Turqi ishte rreth 26 kilometra nga qyteti Nurdagi dhe rreth 33 kilometra larg qytetit Gaziantep, sipas shërbimit Gjeologjik amerikan.

Pas tërmetit të mëngjesit të 6 shkurtit me magnitudë 7.8 ballë, pati pasgoditje të tjera të fuqishme, ku më e madhja ishte ajo me magnitudë 7.5 ballë të shkallës rihter.

Numri i viktimave ka tejkaluar shifrën e 25 mijë, ndërkohë që ekipet e emergjencave po punojnë për nxjerrjen e personave që ndodhen ende nën rrënoja. Mendohet që numri i tyre të shkojë në disa qindra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *