Lajme

Berisha e krahason situatën me atë të Skënderbeut: Luftoi një pushtim të huaj, kurse ju po luftoni një pushtim të brendshëm

Berisha e krahason situatën me atë të Skënderbeut: Luftoi një pushtim të huaj, kurse ju po luftoni një pushtim të brendshëm
Berisha e krahason situatën me atë të Skënderbeut: Luftoi një pushtim të huaj, kurse ju po luftoni një pushtim të brendshëm
Para 1 ore

Ish-kryeministri dhe lideri i Partisë Demokratike, Sali Berisha, adresoi mbështetësit e tij në një fjalim të pasionuar ku hodhi akuza të rënda ndaj administratës aktuale të kryeministrit Edi Rama.

Berisha, i cili fliste nga rezidenca e tij, ku një numër i madh i protestuesve kishin mbledhur, i bëri thirrje popullit të reflektojnë mbi jetën dhe veprën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu në përvjetorin e vdekjes së tij
Ai e përdori figurën historike të Skënderbeut si një simbol të rezistencës kundër pushtimit të huaj dhe të padrejtësive, në kontrast me, siç e quajti ai, “pushtimin e brendshëm” që shqiptarët po pësojnë nga qeveria Rama.

“E mbrëmjes vullnetarë të guximit, ju të palëkundur qëndrestarë të idealeve tona të përbashkëta, juve që jeni grumbulluar këtu për të dëshmuar vendosjen e hekurt kundër padrejtësive që na rrethojnë. Sot, nderojmë me pietet të thellë njeriun që mbetet simbol i luftës për liri dhe vetëqeverisje, Skënderbeun, në ditën që ai kaloi në amshim, 556 vjet më parë. Skënderbeu është shembulli ynë, burimi i frymëzimit tonë në këto kohë sfiduese. Ai luftoi me trimëri kundër armikut të huaj për të ruajtur dinjitetin dhe pavarësinë e kombit tonë, duke qenë i vetëm përballë një ushtrie kolosale. Sot, ne luftojmë një betejë të ngjashme, por ndaj një armiku brenda mureve tona: një qeveri që ka varfëruar popullin e vet dhe ka pasuruar pa masë elitat e korruptuara,” deklaroi Berisha me tone të forta.

Ai i bëri thirrje qytetarëve që të mblidhen kundër atyre që e kanë mbyllur portën e integrimit të Shqipërisë në Evopë.

Duke e krahasuar kohën e Skënderbeut me të sotmen, ai theksoi se pavarësisht shekujve që i ndajnë, lufta për liri dhe dinjitet mbetet e pandryshuar.

“Kur flasim për pushtim të brendshëm, flasim për një qeverisje të zhytur në korrupsion dhe në servilizëm ndaj interesave jo-popullore, që i rrëmben qytetarëve të vet mundësinë për të jetuar në një shoqëri të drejtë dhe prosperuese. Ju, që jeni të mbledhur këtu sot, po tregoni që shpirti i Skënderbeut ende jeton në zemrat e shqiptarëve dhe që jeni të gatshëm të qëndroni kundër një regjimi të cili i merr shpresat dhe ëndrrat nga njerëzit,” shtoi ai.

Berisha përfundoi fjalimin e tij me një thirrje për veprim, duke iu bërë apel qytetarëve të kenë kurajo dhe të qëndrojnë të bashkuar për të rikthyer Shqipërinë në rrugën e duhur – rrugën drejt një të ardhmeje të ndritur dhe të merituar evropiane.

“Ju ftoj të gjithë të qëndroni bashkë, të përballemi me sfidat që presin para nesh dhe ta shpëtojmë Shqipërinë nga ky regjim që po e çon atë drejt rrënimit. Le të jemi frymëzimi dhe ndryshimi që duam të shohim në këtë vend”.

“Fitore e sigurtë do të jetë padyshim përfundimi i përpjekjeve tona – për një Shqipëri më të drejtë, më të pasur, dhe më evropiane. Rrofshi dhe qëndroni të fortë,” përfundoi Berisha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *