Lajme

Me Pranga Në Duar, Anëtari I “Agimit Të Artë” Del Nga Burgu Për T’u Betuar Në Bashkinë E Athinës

Një skenë jo shumë e zakonshme është regjistruar në Greqi, ku anëtari i “Agimit të Artë”, Ilias Kasidiaris, është betuar si këshilltar bashkiak i Athinës.

Me pranga në duar dhe i shoqëruar nga forca të shumta sigurie, Kasidaris i buzëqeshur u paraqit në bashkinë e kryeqytetit grek.

Betimi i tij vjen pasi ka marrë një leje të posaçme nga burgu i Domokos, ku po kryen dënimin me 13 vite burg si një nga drejtuesit e “Agimit të Artë”, partisë së ekstremit të djathtë që u shpall organizatë kriminale.

Kasidaris e fitoi vendin e këshilltarit pasi garoi në zgjedhjet lokale të tetorit për postin e kryebashkiakut të Athinës nga burgu, duke u zotuar të ruajë identitetin e saj grek.

Ai kandidoi për drejtimin e kryeqytetit nën siglën e aleancës “Athina e Lirë”, pasi në maj, Gjykata e Lartë greke bllokoi pjesëmarrjen e Partisë Kombëtare Greke të ekstremit të djathtë në zgjedhje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *