Lajme

“300 persona po festonin Krishtlindjet”, gazetarja për zjarrin në Lushnje: Policëve e zjarrfikësve po u bie të fikët nga tymi

Ka thuajse 3 orë që godina e një qendre tregtare në Lushnje po përfshihet nga flakët dhe tymi i zi. Gazetarja e Klan News Anila Sefa raporton nga vendngjarja situatën e jashtëzakonshme, ku forcat zjarrfikëse dhe të policisë po bëjnë gjithçka munden për të evakuuar njerëzit që janë bllokuar brenda.

“Unë kam parë policët e zjarrfikëses dhe ata të rendit, banorë të ndryshëm që u ka rënë të fikët për shkak të tymit të madh, edhe unë përdor maskë sepse era e sjell tymin në vende të ndryshme.”

Sipas Sefës, numri i njerëzve në momentin që ka shpërthyer zjarri ka qenë tejet i lartë, pasi po festonin ditën e Krishtlindjeve. Madje sipas gazetares, në një nga katet mendohet të kenë qenë prezentë 300 persona.

“Nuk u punua paralelisht sepse ka pasur numër të lartë, 3 kate janë biznese dhe një kat bar kafe. Kanë qenë të paktën 300 persona që kanë festuar në kohë dreke Krishtlindjet. Ka nisur zjarri në katin e katërt dhe kjo ka bërë bllokimin e njerëzve. Mes kaosit, një derë e vetme që të dalin 300 persona. Fillimisht nuk u kuptua ku ishte qendra ku ishte zjarri, situata agravoi pasi tymi u fut në çdo hyrje e çdo kat.”

E çuditshme në këtë rast është që nuk dihet numri i banorëve që jetojnë në këtë pallat.

Siç raporton Sefa, forcat “Renea” do tentojnë të ngjiten në tarracë për të shpëtuar njerëzit e ngecur brenda./tvklan.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *