Lajme

Konsumuan Alkool Të Kontaminuar, Vdesin Katër Persona Dhe 40 Shtrohen Në Spital

Katër persona kanë vdekur dhe 40 janë  në spital pasi kanë pirë alkool të kontaminuar në jug  të Tunizisë, tha një zyrtar.

Një hetim nisi dhe personi që furnizoi alkoolin u arrestua, zbuloi për AFP zëdhënësi i gjykatës së Medeninës, Fethi Baccouche. Analiza e alkoolit është duke u zhvilluar për të përcaktuar se çfarë fshihej pas helmimit masiv.

Nga 40 viktimat e mbijetuara, shumica u larguan nga spitali, por disa u dërguan në kryeqytetin Tunis për trajtim.

Helmimi nga alkooli i përgatitur në mënyrë jo të duhur ose i falsifikuar është i zakonshëm në Tunizi dhe shpesh fatal. Në vitin 2021, autoritetet shëndetësore tuniziane njoftuan pesë vdekje dhe shtrimin në spital të 25 të tjerëve në Kasserine, në perëndim të vendit, pasi kishin pirë alkool të kontaminuar.

Dhe në maj 2020, 39 persona u helmuan, gjashtë prej të cilëve vdiqën, pasi kishin pirë metanol pranë qytetit të Kairouan.

Konsumimi  i alkoolit në shtëpi është i zakonshëm në disa rrethe të klasës punëtore të Tunisit dhe në zona të largëta të vendit ku nivelet e varfërisë janë të larta. Alkooli, i cili është i paligjshëm, shpesh është shumë më i lirë se ai që shitet në dyqane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *