Lajme

Mrekullia në Hatay, i porsalinduri dhe nëna shpëtohen pas katër ditësh nën rrënoja (Video)

Një foshnjë e porsalindur dhe nëna e tij janë nga Turqia në rrënojat, rreth 90 orë pas vdekjes së parë të vdekjes së hënës.

Djali 10-ditësh, i quajtur Yagiz, u mor nga një strukturë e rrënuar në provincën jugore Hatay

Pamjet treguan se ai ishte duke u kujdesur gjatë natës, një pamje e parë nga mediat lokale si mrekulli.

Shpresat për gjetjen e shumë të mbijetuarve të tjerë po pakësohen, mes motit të ftohtë të katër ditë pas katastrofës.

Megjithatë, e gjetjes së kërkimit-shpëtimit të vendit si në Turqi ashtu edhe në Sirinë fqinje, cila u godit gjithashtu nga tërmetet.

I porsalinduri Yagiz u fotografua dhe mbështjellë me një batanije termike duke u transportuar në një ambulancë për të marrë trajtim.

Mrekullia në Hatay, i porsalinduri dhe nëna shpëton pas katër ditësh nën rrënoja (Video)
Mrekullia në Hatay, i porsalinduri dhe nëna shpëton pas katër ditësh nën rrënoja (Video)

Nënën e tij e nxorën me barelë. Nuk kishte ndryshuarime të mëtejshme të disponueshme për sigurinë e të dyve.

Kryetari i bashkisë së Stambollit Ekrem Imamoglu, ekipi i tij thuhet se ishin në shpëtimin e shkroi në Twitter për shpëtimin, duke thënë se ndodhi në qytetin Samandag.

Pamjet e siguruara nga agjencia e lajmeve Reuters treguan gjithashtu një burrë që po nxirret nga rrënojat, megjithatë nuk dihej nëse ai kishte lidhje me dy të lëvizshme.

Më shumë se 21,000 njerëz kanë vdekur, shumica në Turqi pas lëkundjeve fillestare të mëngjesit të së hënës me magnitudë 7.8 dhe qindra pasgoditjeve që pasuan.

Ka pasur frikë nga një katastrofë e dytë, pasi shumë njerëz kanë mbetur të pastrehë dhe nuk kanë energji elektrike, ujë, karburant dhe energji elektrike.

Presidenti turk Recap Tayyip Erdogan e ka këtu si “katastro e shekullit”.

Figura të opozitës e kanë akuzuar Erdoganin për dështimin në lidhjen e tyre dhe kanë vendosur në pikëpyetje se si u shpenzuan 88 miliardë lira (4.6 miliardë dollarë; 3.8 miliardë paund) të bëjnë nga një “taksë për tërmetet”. Taksa, e parë për herë të parë pas një tërmeti masiv në 1999 që vrau më shumë se 17.000 njerëz – ishte menduar të ishte shpenzuar për parandalimin e komenteve dhe vëmendjen e jashtme të urgjencës.

Kemal Kilicdaroglu, kreu i partisë kryesore të qëndrimit të Turqisë që të mërkurën se qeveria e Erdoganit “nuk është shteti për një tërmet për 20 vjet”.

Pavarësisht nga shqyrtimi, historitë e shpëtojnë këtë apo heroike janë shfaqur gjatë ditëve të fundit.

Mijëra njerëz janë të birësojnë një vajzë që ka lindur një ndërtesë të shembur në veriperëndim të Sirisë.

Kur ajo u shpëtua, foshnja Aya që do të thotë mrekulli në arabisht ishte ende lidhur me kordonin e kërthizës me nënën e saj, e cila vdiq së bashku me anëtarët e tjerë të familjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *